Strona główna » BLOG » Czym są zaburzenia psychosomatyczne?

Psychika oraz kondycja fizyczna człowieka są ze sobą nieodłącznie połączone, co oznacza, że w przypadku wystąpienia problemów psychicznych organizm reaguje na nie całościowo. Podczas sytuacji stresowych pojawiają się somatyczne objawy ja nadmierne pocenie się dłoni czy przyspieszone bicie serca. Z jednej strony stres może działać na organizm motywująco, ale w dłuższej perspektywie mieć wyniszczający wpływ na organizm i stan psychiczny człowieka.

Co określamy, jako zaburzenia psychosomatyczne?

Zaburzenia psychosomatyczne to dolegliwości wynikające z problemów psychicznych człowieka. Objawiają się w postaci swoistych bólów somatycznych, które nie mają medycznego podłoża. I tak osoby cierpiące na zaburzenia psychosomatyczna są często wystawione na działanie silnego stresu, co odbija się na zdrowiu fizycznym. Osoba taka zaczyna doświadczać problemów zdrowotnych, które znacząco wpływają na jakość codziennego funkcjonowania. Odczuwanie ciągłych dolegliwości, niepowodzenie leczenia schorzeń podczas wizyt lekarskich może prowadzić w konsekwencji do depresji i znaczącego pogorszenia jakości życia. Dlatego, w przypadku, kiedy nie możemy poradzić sobie ze swoimi problemami, warto udać się do gabinetu psychologicznego i poszukać przyczyn dolegliwości w psychice.

Typowe zaburzenia psychosomatyczne i ich wpływ na człowieka

Do typowych zaburzeń psychosomatycznych zaliczamy bóle brzucha, bóle kręgosłupa, problemy z trawieniem, bóle stawów, bóle głowy, a także nudności. Mogą one dotknąć każdego, niezależnie od wieku. W leczeniu najważniejsze jest, aby nie ignorować pierwszych symptomów, ponieważ mogą one w przyszłości doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu i stanie fizycznym człowieka. Nieustający stres może także powodować wystąpienie typowych schorzeń psychosomatycznych, jak cukrzyca, zaburzenie rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, czy obniżenie odporności.