Strona główna » BLOG » Jak podnieść własną samoocenę?

Poczucie własnej wartości jest miarą tego, jak cenisz siebie. Istnieje wiele sposobów na podniesienie własnej samooceny, ale ważne jest, aby znaleźć ten, który Ci odpowiada. Podnoszenie własnej samooceny może być trudne, ale można to zrobić z czasem i wysiłkiem. Musisz skupić się na tym, co robisz dobrze, a nie myśleć o błędach lub porażkach. Powinieneś także otaczać się ludźmi, dzięki którym czujesz się dobrze ze sobą.

Co pomoże dziecku i nastolatkowi w podniesieniu samooceny?

Istnieje wiele metod, dzięki którym możesz pomóc swojemu dziecku i nastolatkowi podnieść ich samoocenę. Jednym ze sposobów jest bycie dobrym słuchaczem. Upewnij się, że dajesz dziecku i nastolatkowi możliwość podzielenia się z Tobą swoimi przemyśleniami i uczuciami. Innym sposobem jest dawanie im dobrego przykładu, otwarcie o własnych niepewnościach, błędach i rozczarowaniach. Ostatni sposób na podniesienie się na drabinie samooceny jest mówienie dziecku i nastolatkowi, że jesteś z nich dumny i doceniasz ich wysiłki. To ze strony rodzica, jednak może pomóc również profesjonalna pomoc psychologiczna. Czasem to właśnie terapia pomaga lepiej zrozumieć siebie i poczuć się zdecydowanie lepiej.

Dziecko wiele zawdzięcza rodzicom i swojemu otoczeniu, także grupie rówieśniczej, jeśli pojawia się w tych miejscach jakiś problem, to może się okazać, że dziecko ma problemy z nauką, interakcjami społecznymi, czy właśnie z samooceną, dla jego dobra i powodzenia w dorosłym życiu najlepiej takie kwestie przeprowacować z psychologiem jak najwcześniej.

Gdzie udać się do psychologa z dzieckiem?

Przede wszystkim powinniśmy wyszukać specjalistę, który zajmuje się w swojej poradni zdrowiem dzieci i młodzieży. Odpowiednie prowadzenie takich sesji i zdobycie zaufania dziecka ma ogromne znaczenie dla skuteczności, jaką uda się osiągnąć.