Strona główna » BLOG » Jak rozpoznać depresję u członka rodziny?

Depresja jest chorobą. Na szczęście coraz więcej ludzi o tym wie i przestaje bagatelizować pojawiające się symptomy u siebie lub swoich bliskich. Według Światowej Organizacji Zdrowia, czyli WHO depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Dlatego tym bardziej warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę u siebie lub członka rodziny.

Objawy depresji, na które trzeba zwrócić uwagę

Depresja kojarzy się ze smutkiem i złym samopoczuciem. Jednak jej objawy nie muszą być jednoznaczne, może minąć dużo czasu, zanim ktokolwiek zorientuje się, że jego bliski poważnie cierpi i potrzebuje wsparcia. Wśród chorych są nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci i młodzież, narażony może być każdy.

Do najczęstszych objawów należą:

  • ogólne pogorszenie nastroju,
  • brak energii, zmęczenie, często kłopoty ze snem,
  • kłopoty z koncentracją,
  • niska samoocena, poczucie winy,
  • porzucenie wcześniejszych zainteresowań,
  • pojawiające się bóle głowy, brzucha, w klatce piersiowej,
  • zwiększenie lub zmniejszenie apetytu.

Na depresję cierpią nie tylko dorośli

Każdy z nas jest inny i w związku z tym inaczej odczuwa ból, inaczej reaguje na stres czy trudne sytuacje. Dlatego też nie można bagatelizować złego samopoczucia i sygnałów świadczących o tym, że coś jest nie w porządku, które widzimy u bliskich, również u dzieci. Gdy zaobserwujemy coś niepokojącego jak np. to, że nasze dziecko od dłuższego czasu jest apatyczne, smutne, zaczyna się obwiniać o różne rzeczy i nie jest zainteresowane czymś, co zawsze sprawiało mu radość, nie wolno zwlekać. W takiej sytuacji warto umówić się na wizytę w naszym gabinecie psychologicznym dla dzieci w Bydgoszczy. Oferujemy również pomoc psychologiczną dla młodzieży i dorosłych. W przypadku depresji najważniejsze jest podjęcie działania i codzienne wspieranie.